:: دوره 4، شماره 1 - ( فصلنامه بهار 1397 ) ::
جلد 4 شماره 1 صفحات 62-51 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی فناوری سلامت داروی تنکتپلاز در مقایسه با رتپلاز در درمان بیماران مبتلا به آنفارکتوس حاد میوکارد در ایران
سلمان باش زر ، سوگند تورانی ، شکوفه نیکفر ، حمید رواقی ، مریم حبیبی
چکیده:   (1110 مشاهده)
ارزیابی فناوری سلامت داروی تنکتپلاز در مقایسه با رتپلاز در درمان بیماران مبتلا به آنفارکتوس حاد میوکارد در ایران

سلمان باش زر۱،۲*، سوگند تورانی۳، شکوفه نیکفر۴، حمید رواقی۳، مریم حبیبی۵
۱. کارشناس ارشد، گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی‌، دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
۲. دانشجوی دکترا، کمیته تحقیقات دانشجویی‌، معاونت تحقیقات و فناوری‌، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران
۳. دانشیار، گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی‌، دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
۴. دانشیار، گروه مدیریت و اقتصاد دارو، دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
۵. پزشک عمومی‌، دستیار بیماری‌های داخلی، دانشکده پزشکیء دانشگاه علوم پزشکی کاشان، کاشان، ایران
* نویسنده مسئول: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید یاسمی، دانشکده مدیریت و اطلاع‌رسانی پزشکی، گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی‌
تلفن: ۸۸۷۹۴۳۰۱  - ۰۲۱                                                      Email: sbashzar۰۳@gmail.com        

چکیده:
مقدمه: با توجه به نبود شواهدی مبنی بر اینکه کدام یک از داروهای ترومبولیتیک در درمان انفارکتوس حاد میوکارد با صعود قطعه اس‌–‌تی هزینه اثربخش‌تر هست، این مطالعه با هدف ارزیابی هزینه اثربخشی داروی جدیدتر تنکتپلاز در مقابل رتپلاز در درمان بیماران مبتلا به انفارکتوس حاد میوکارد با صعود قطعه اس- تی در ایران انجام پذیرفت.
روش بررسی: این مطالعه از نوع مطالعات ارزیابی فناوری سلامت بود. استراتژی جستجو با استفاده از کلیدواژه‌های مرتبط در پایگاه‌های داده‌ای Medline، Cochrane library، PubMed Central، ‌Web of Science، Embase در فاصله سال‌های ۱۹۸۰ تا مارس ۲۰۱۷ به منظور پیدا کردن مطالعات اثربخشی، ایمنی و اقتصادی جستجو شدند. ارزیابی کیفیت مطالعات توسط دو نفر به صورت مستقل با استفاده از چک لیست استروب انجام گرفت و داده‌ها با استفاده از فرم استخراج داده‌های کاکرین استخراج شدند.
یافته ­ها: سه مطالعه شرایط لازم را برای ورود به مطالعه داشته و هر سه دارای کیفیت بالا بودند. مرگ‌و‌میر در سه گزارش بین تنکتپلاز و رتپلاز مقایسه شده بود که نتایج دو مطالعه با ۷۸۱ نمونه، اثربخشی یکسان دو داروی تنکتپلاز و رتپلاز را در میزان مرگ‌و‌میر نشان داد. نتایج حاصل از تحلیل هزینه اثربخشی نشان داد که داروی رتپلاز داروی هزینه اثربخش‌تری نسبت به داروی تنکتپلاز بود (هزینه ۱۰۵۰۰۰۰۰ ریال در برابر ۲۲۵۷۴۸۲۰ ریال).
بحث و نتیجه‌گیری: داروی رتپلاز در مقایسه با داروی تنکتپلاز به دلیل هزینه پایین‌تر و همچنین ایمنی و اثربخشی یکسان، ارجح بود و با توجه به وضعیت اقتصادی کشور توصیه می‌شود از این دارو استفاده شود.
 
واژگان کلیدی: ارزیابی فناوری سلامت‌، رتپلاز‌، تنکتپلاز، آنفارکتوس حاد میوکارد‌، ارزشیابی اقتصادی
 
ارجاع: باش زر سلمان، تورانی سوگند، نیکفر شکوفه، رواقی حمید، حبیبی مریم.  ارزیابی فناوری سلامت داروی تنکتپلاز در مقایسه با رتپلاز در درمان بیماران مبتلا به آنفارکتوس حاد میوکارد در ایران. مجله پژوهش­های سلامت محور ۱۳۹۷؛ ۴(۱): ۶۲-۵۱.


 
واژه‌های کلیدی: ارزیابی فناوری سلامت‌، رتپلاز‌، تنکتپلاز، آنفارکتوس حاد میوکارد‌، ارزشیابی اقتصادی
متن کامل [PDF 1102 kb]   (271 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 1 - ( فصلنامه بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها