:: دوره 3، شماره 1 - ( فصلنامه بهار 1396 ) ::
جلد 3 شماره 1 صفحات 57-51 برگشت به فهرست نسخه ها
اعتیاد به اینترنت و ارتباط آن با اضطراب، استرس، افسردگی و بی خوابی در دانشجویان پرستاری و مامایی
رضا نوری، نعیمه صادقیان*
چکیده:   (4444 مشاهده)

اعتیاد به اینترنت و ارتباط آن با اضطراب، استرس، افسردگی و بی خوابی در دانشجویان پرستاری و مامایی 
رضا نوری۱، نعیمه صادقیان۲*

 ۱. کارشناس ارشد، گروه پرستاری، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد بجنورد، بجنورد، ایران.
۲. دانشجو کارشناسی، گروه مامایی، دانشگاه ازاد اسلامی، واحد بجنورد، بجنورد، ایران.
* نویسنده مسئول: خراسان شمالی، بجنورد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد.
تلفن: ۳۲۲۹۶۹۸۵-۰۵۸                                   Email: Naeim.sadeghi۷۵@gmail.com 

       

چکیده:

   مقدمه: اعتیاد به اینترنت یکی از مشکلات همراه با پیشرفت تکنولوژی است که بر سلامت روانی افراد تأثیر می‌گذارد؛ لذا پژوهش حاضر باهدف بررسی ارتباط بین اعتیاد به اینترنت و بی‌خوابی، اضطراب، افسردگی و استرس در دانشجویان پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد در سال ۱۳۹۵ انجام شد.
روش بررسی: این مطالعه توصیفی- تحلیلی بر روی ۲۵۰ نفر از دانشجویان پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد که با استفاده از روش نمونه‌گیری طبقه‌ای -تصادفی انتخاب شده بودند، انجام شد. از پرسشنامه‌های اعتیاد به اینترنت یانگ، بی‌خوابی و پرسشنامه اضطراب، افسردگی و استرس استفاده شد. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه ۱۶ و آزمون تحلیلی آنالیز واریانس یک‌طرفه تجزیه‌وتحلیل شدند.
یافته‌ها: ۷۶ درصد از دانشجویان دختر و ٥٣/٢درصد از آن‌ها دانشجوی رشته پرستاری بودند. میانگین نمره اعتیاد به اینترنت در دانشجویان ٣١/١٤بود و ٦/٧ درصد از آن‌ها اعتیاد به اینترنت داشتند. همچنین میانگین نمره اضطراب، استرس، افسردگی و بی‌خوابی دانشجویان به ترتیب برابر با ١٢/٥٤، ٢٣/٣٧، ١٧/۱٢ و ١٤/٥٦ بود. ارتباط معنی‌داری بین اعتیاد به اینترنت با متغیرهای اضطراب، استرس، افسردگی و بی‌خوابی دیده شد (٠/٠٠١˂P).

بحث و نتیجه‌گیری: با توجه به شیوع اعتیاد به اینترنت در بین دانشجویان و ارتباط معنی‌دار آن با افسردگی، اضطراب، استرس و بی‌خوابی در آن‌ها، باید برنامه‌ریزی‌های لازم به‌منظور پیشگیری از این مشکل بهداشتی انجام شود.
 
واژگان کلیدی: اعتیاد به اینترنت، اضطراب، استرس، افسردگی، بی‌خوابی
 
ارجاع: نوری رضا، صادقیان نعیمه. اعتیاد به اینترنت و ارتباط آن با اضطراب، استرس، افسردگی و بی‌خوابی در دانشجویان پرستاری و مامایی. مجله پژوهش‌های سلامت محور ۱۳۹۶؛ ۳(۱): ۵۷-۵۱.

         
 

 

واژه‌های کلیدی: اعتیاد به اینترنت، اضطراب، استرس، افسردگی، بی‌خوابی
متن کامل [PDF 746 kb]   (1527 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 3، شماره 1 - ( فصلنامه بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها